Početna strana > Hronika > Lideri Nemačke i Turske nisu našli zajednički jezik ni o jednom važnom pitanju
Hronika

Lideri Nemačke i Turske nisu našli zajednički jezik ni o jednom važnom pitanju

PDF Štampa El. pošta
utorak, 30. mart 2010.

Nemački kancelar Angela Merkel ponovila je tokom posete Turskoj u ponedeljak da veruje da Turska ne treba da bude stalna članica EU.

Govoreći tokom prvog dana svoje zvanične posete Ankari, ona je sugerisala da EU i Turska treba da sklope sporazum o "privilegovanom partnerstvu" - dok su turski zvaničnici opisali tu sugestiju kao "uvredu".

Neslaganje dve strane je bilo očigledno i po izjavi koju je kancelar Merkel dala na zajedničkoj konferenciji za štampu.

"Razgovarali smo, naravno, i o pitanju pregovora o članstvu u Evropskoj uniji. U vezi s tim smo konstatovali da će ti pregovori biti nastavljeni, iako se naši stavovi, kada je reč o punom članstvu Turske, razlikuju. Po mom mišljenju najvažniji problem koji treba rešiti je pitanje Kipra. Rešenje tog problema bilo bi u interesu svih nas", rekla je Angela Merkel.

Angela Merkel je pozvala turske vlasti da što pre priznaju vladu podeljenog Kipra koja od 2004. i predstavlja to ostrvo u Evropskoj uniji.

Što se tiče njene ponude da Turska dobije status "privegovanog partnera" Unije, ona do sada nije naišla na razumevanje visokih zvaničnika u Ankari koji su ocenili da je ta ponuda uvredljiva, pa je tokom susreta sa novinarima nemački kancelar nije ni pominjala.

Umesto toga, rekla je samo da se ne zna koliko će trajati pregovori o članstvu Turske u EU.

Tako je prvi dan posete gospođe Merkel ostao u senci neslaganja oko turskih ambicija da uđe u Evropsku uniju. Turska je pregovore o članstvu počela 2005. godine.

Sporno i pitanje obrazovanja Turaka u Nemačkoj

Neslaganja postoje i oko pitanja da li turskoj deci koja žive u Nemačkoj treba omogućiti da se školuju na maternjem jeziku.

Kako iz Istanbula izveštava BBC-jev dopisnik DŽonatan Hed, ova poseta neće biti od pomoći turskim odnosima sa Evropskom unijom koje ponekad opterećuju problemi.

Dnevni red za razgovore tokom posete nemačke kancelarke Turskoj obuhvataju brojne teme, kako političke tako i ekonomske imajući u vidu duboke istorijske veze dve zemlje.

Razlike jasne i oko Irana

Dve strane razgovaraju i o iranskom nuklearnom programu.

Turska je nedavno pojačala svoje veze sa Iranom i protivi se oštrijim sankcijama kojima Teheranu prete zapadne vlade.

Turski premijer Erdoan, čija zemlja je nedavno dodatno učvrstila veze sa Teheranom, istakao je da su sankcije kontraproduktivne a njihovo uvođenje je opisao kao hipokriziju.

"Iranu su u prošlosti u dva navrata nametane sankcije, no upravo zemlje koje su te sankcije uvele kasnije su ih i same kršile. Smatram da je diplomatija zdravije rešenje od sankcija. Diplomatija je jedini put. U našem regionu postoji još jedna zemlja koja ima nuklearno oružje, ali u vezi s tim se nikada ništa ne preduzima. Jedina razlika je ta što je Iran član Međunarodne agencije za atomsku energiju, a ta zemlja nije" rekao je premijer Erdoan posle razgovora sa Angelom Merkel.

Redžep Tajip Erdoan je pri tom mislio na Izrael, za koga se smatra da ima tajni program razvoja nuklearnog oružja, ali, kako je naglasio turski premijer, nikada nije bila predmet mogućih sankcija.

Očigledno je, ističe dopisnik BBC-ja u Istanbulu, da lideri Nemačke i Turske, zemalja sa dubokim istorijskim i ekonomskim vezama, ovaj put nisu našli zajednički jezik ni o jednom jedinom važnom pitanju kojeg su se dotakli.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner